a journey trough countries, places, flavours, and more

Strony

Sunday, 5 January 2014

Nicea, miasto nad Zatoką Aniołów

Nicea to swego czasu znany kurort, tutejsze powietrze przepisywano jako remedium na suchotu (dzisiaj powiedzielibyśmy gruźlicę) i inne choroby dróg oddechowych.
 Śmietanka towarzyska ówczesnej Europy chętnie spędzała długie zimowe miesiące w mieście nad Zatoką Aniołów. Dżdżysty, pochmurny Londyn, czy skuty lodem Saint-Petersburg różniły się znacznie od pełnej światła, otoczonej lazurowymi wodami -Nicei.

 Przyzwyczajeni do luksusów arystokraci chętnie stawiali tu swoje bajkowe rezydencje.  Nad   brzegiem morza  wybudowano długą,  wysadzoną palmami  Promenade des Anglais (promenadę Anglików), a  przy niej kolejny symbol miasta -hotel Negresco.

Do Nicei zjeżdżały elity: brytyjska królowa Wiktoria, rosyjska carska rodzina; artyści: Isadora Duncan, Hanka Ordonówna; malarze: Henri Matisse,  Marc Chagall; pisarze i poeci: Antoni Chechow, Guillaume Apollinairne...

Nicea to miejsce urodzin Giuseppe Garibaldiego i miejsce śmierci Sławomira Mrożka. Władysław Reymont odebrał w Nicei Nagrodę Nobla przyznaną mu za Chłopów w 1924. 


Magdalena Samozwaniec w Zalotnicy Niebieskiej  pisze o Nicei:
'Z okien miałyśmy widok na wspaniały ogród pełen rododendronów, palm, fikusów, i na starych Anglików wygrzewających się na leżakach. Był to miesiąc grudzień, i oczy nasze, pełne jeszcze widoku krakowskich kałuż, błota i zimnej mżawki, nie chciały wprost w to uwierzyć. Miałyśmy z Lilką (Marią Pawlikowską-Jasnorzewską) pokój na parterze i pączki róż zaglądały nam przez szyby'.

Cytat wyjęty z Zalotnicy Niebieskiej, pojawia się tu nieprzypadkowo.  Podróż na Riwierę opisana przez młodszą z  sióstr Kossak, czytane przez autorkę bloga  w czasach bardzo wczesnej młodości, stały się niejako inspiracją, marzeniem, aby kiedyś, choć raz,  przespacerować się promenadą des Anglais, co prawda już bez parasolki czy wiewiórki, ale jednak.


17 comments:

 1. piękne budynki, roślinność, promenada tak, ale ta plaża tuż przy głównej ulicy kilkanaście lat temu mnie rozczarowała ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. przecięta drogą, jaki to wypoczynek z wdychaniem spalin?

   Delete
 2. Nie jestem fanką kurortów - no chyba, że po sezonie :), ale w Nicei chyba fajnie bym się czuła. Plaża przy deptaku sprawia wrażenie dzikiej chociaż pewnie bywa tam tłoczno. Wcale się nie dziwię, że zjeżdżały tam elity skoro w Nicei tak pięknie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Plaza, niestety nie jest dzika, wrecz przeciwnie, zbyt mocno zgospodarowana.

   Delete
 3. Podobnie jak Mo nie jestem fanką kurortów. Od razu myślę o tych tłumach i gwarze, a ja jednak lubię się relaksować w ciszy. Plaża jednak robi i na mnie wrażenie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tlumow nie bylo, fakt ze to byl kurort dla ludzi 'lepszych' i moze nie w takim stopniu jak kiedys, ale ciagle nim pozostaje.

   Delete
 4. Bajkowo, pięknie! Uwielbiam te kolorowe, stare kamienice, mają niesamowity urok.

  ReplyDelete
 5. Też zaczytywałam się w Magdalenie Samozwaniec ! Zresztą mam po niej imię, czego teraz w rodzinie żałują :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zaluja? Magdalena to bardzo ladne imie?

   Delete
 6. Zarówno Nicea jaki i cała Francuska Riwiera jest wspaniała, świetne miejsce na letni odpoczynek. Pozdrawiam :)

  ReplyDelete
 7. Ładnie, to wszystko jesiennie u Ciebie wygląda. Pewnie dużo przyjemniej niż latem. Choć plażę i słońce uwielbiam. Taka wycieczka teraz tam na pewno naładowała by baterie..

  wybieram się wstępnie do Nicei w wakacje - czyli tłumy, czyli gorąco.. ale na kurs językowo - dydaktyczny, więc może uda nam się poznać trochę Nicei od nieturystycznej strony:) będę o tym pisać.. ale to już pewnie pod koniec wakacji..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Chetnie poczytam. Nicee, a szczegolnie okolice odwiedzialbym jeszcze raz.

   Delete
 8. Cudownie, koleżanka sie wybiera zaraz jej link podeślę! :)

  ReplyDelete
 9. Una buena recomendación monika y un buen retortaje.Me gusta mucho la última foto y la que tiene la Vespa ;)
  Buen martes.
  Un beso.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...