a journey trough countries, places, flavours, and more

Strony

Friday, 21 February 2014

Dominus Illuminatio Mea

Herdford Bridge
Uniwersytet Oxfordzki przez wieki  kojarzony z elitarna placówką dla młodzieńców z dobrych domów, dziś mimo że teoretycznie studentem może zostać każdy, uniwersytet w dalszym ciągu  uchodzi za  elitarny. 


Uniwersytet  w Oxfordzie jest zrzeszeniem niezależnych kolegiów (college). 

Radcliffe Camera-czytelnia
Kolegium to miejsce gdzie student mieszka, uczy się,  nawiązuje kontakty i  rozwija swoje pozaprogramowe zainteresowania.  W kolegiach  mieszkają także nauczyciele. 


Uniwersytet jest dumny z systemu kolegialnego, którego zaletą jest możliwość uczestniczenia studenta  zarówno w życiu całego uniwersytetu jak i w życiu małych kolegialnych społeczności. 

Dziedziniec Bodleian Library
Oxfordzka edukacja nie polega tylko na zakuwaniu i zaliczaniu. Kluczowym elementem oxfordzkiego procesu nauczania są tutoriale-  zajęcia z tutorem, indywidualne lub w 2-3 osobowych grupach, na których dyskutowane , przygotowane wcześniej przez studenta  wypracowania.

Reprezentacyjna jadalnia Christ Church College
Istotnym elementem kompleksowej edukacji jest  wszelka  działalność pozalekcyjna: koła zainteresowań, chóry, balet, teatr,  wolontariaty, różnego rodzaju stowarzyszenia,  zajęcia sportowe, a także pozalekcyjne spotkania z tutorami, czy to na formalnych, uroczystych   kolacjach, czy  na mniej formalnych wyjściach do pubu, na przykład.

Co roku, na przełomie marca i kwietnia, rozgrywane są zawody wioślarskie pomiędzy uniwersytetami Cambridge i Oxford -The Boat Race
W gronie absolwentów Uniwersytetu jest wiele postaci ze świata nauki, polityki, biznesu i sztuki, wymieniając choćby obecnie urzędujących burmistrza Londynu, Borisa Johnsona czy premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona. 

Dziedziniec jednego z kolegiow
Dominus Illuminatio Mea,  (łac. Pan jest moim światłem), to  dewiza Uniwersytetu Oxfordzkiego. 

Dominus Illuminatio Mea


30 comments:

 1. Dzięki za fajną wycieczkę po Oxfordzie, wróciły wspomnienia z wakacji. :)

  ReplyDelete
 2. To mi przypomina w ilu miejscach na świecie jeszcze nie byłem. A dzięki netowi - mogę :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie da sie byc wszedzie i wszystko w swoim czasie :) Pozdrawiam serdecznie.

   Delete
 3. ślicznie je sfotografowałaś Monika .. Oxford ma klimat .. w lecie tak fajnie wybrać się na piknik .. to najbardziej mi się podobało w Anglii .. trawka i piknik z winkiem :^)
  bardzo ciepło pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. Trawnik i winko powiadasz, jeden taki piknik zakonczylam chwilowa, acz kompletna niemoca :) Pozdrawiam rowniez.

   Delete
 4. Sigue y seguirá siendo para los ricos. Buenas fotos monika. Impresionante el comedor, Me gusta el enfoque que le has dado al Puente Herdford..
  Buen fin de semana.
  Un beso

  ReplyDelete
  Replies
  1. En la mayoria de los casos-si. Gracias Laura. Que tengas una buena semana.

   Delete
 5. Mnóstwo ciekawych informacji i świetne zdjęcia. Wspaniale oddałaś klimat Oxfordu. To miejsce zasługuje na odwiedzenie.
  Pozdrawiam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziekuje, miejsce rzeczywiscie zasluguje na odwiedziny. Pozdrawiam rowniez.

   Delete
 6. Here, have formed great men and women of great prestige.

  I like the shots that you've accomplished.

  Kisses

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  ReplyDelete

 7. Nice photos. I see you travel a lot. Well, so I can enjoy your shots.

  · greetings

  · CR · & · LMA ·


  ReplyDelete
 8. Byłam w ubiegłym roku. Pięknie tam...
  O.

  ReplyDelete
 9. Studiowanie w przesiąkniętym historią Oxfordzie musi być nie lada przygodą. Byłam tam i atmosferę tego miejsca ciężko jest ubrać w słowa...jest tam coś tajemniczo niezwykłego...

  ReplyDelete
 10. Piękne, aż czuję niezwykłą atmosferę tego miejsca.. Studiować tam to chyba jak przenieść się w świat bajki. Te mury, wieżyczki, przyciemnione sale.. Jak znalezienie się w prawdziwym zamku tętniącym życiem, studentami i atmosferą nauki. Niektórzy mają wiele szczęścia, że mają możliwość zyskania wykształcenia właśnie tam ! :)

  ReplyDelete
 11. Chciałabym kiedyś trafić na dziedziniec takiej szkoły... :) Znając takie rzeczy tylko z filmów, byłoby to nie lada przeżycie ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. to jest nie lada przezycie - uwierz na slowo ;)

   Delete
 12. El edificio de esta universidad es precioso y dicen que además de seguir siendo elitista no pasa cualquiera, que las pruebas a las que te someten son muy duras...Claro así pasan los mejores y los que se lo pueden permitir.
  SAludos.

  ReplyDelete
 13. Zawsze chciałam studiować w takim miejscu... :)

  ReplyDelete
 14. Świetne zdjęcia, ale to jak zawsze :)
  Szkoda, że nawet na lepszych polskich uniwersytetach, nawet mając indywidualny tok studiów czy np. MISH, trudno o relację student - tutor. Masówka, zaliczanie, mało komu się chce, uniwersytet traktowany jak szkoła zawodowa, która ma wypuścić pracownika - a nie filozofa, myśliciela, osobę, która potrafi mądrze krytykować. Studia na Oxfordzie... dla mnie marzenie ściętej głowy, choć kto wie... :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ...i studiujacy na kierunkach humanistycznych pogardzani...Jestem przerazona stanem stanem edukacji w Polsce, tym co slysze i o czym czytam i nigdy nie zrozumiem dlaczego wszyscy musza isc na studia?

   Delete
 15. Uniwersytet Oxfordzki to nie tylko uczelnia z tradycjami, ale piękne budynki i pomieszczenia. Wspaniale to pokazałaś na zdjęciach. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 16. a wstąpiłaś na jakiś wykład jako wolny słuchacz?

  ReplyDelete
 17. Pięknie! Chcę to zobaczyć:) Bardzo odpowiadają mi takie klimaty przyznam:)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...